Fitness

Allikas: Fitness.ee wiki
Jump to navigation Jump to search

Fitness on esimene kulturismist välja kasvanud ala, mis esialgu haaras vaid naissportlasi. Maailma meistrivõistlusi korraldatakse aastast 1996.

Fitnessis tuleb peale kehaehituse demonstreerimise esitada ka akrobaatika-, tantsu- ja aeroobikaelemente sisaldav vabakava, mis annab esitajale küllalt vabad käed, aga eeldab siiski neil aladel häid oskusi. Hetkel kehtivate võistlusmääruste järgi on amatööride naiste fitnessis kaks pikkusekategooriat: kuni 163 cm ja üle 163 cm.

Keha hindamine

1. Kohtunik peab hindama võistleja keha sportlikku välimust kui tervikut.

2. Hindamisele kuuluvad juuksed (soeng), näo ilu, lihaste areng, kehaehituse tasakaalustatus ja proportsioonid, naha seisukord ja toon ja sportlase võime esineda enesekindlalt ja graatsiliselt.

3. Lihased peavad olema “ümara vormiga” (?), sportlikult treenitud, vähese rasvaga. Liiga (st kulturistlikult) suur lihasmass ja lihaste reljeefsus on miinuseks!

4. Hindamise võtmesõnad on “tervis” ja “sportlikkus”.


Suurvõistluste kava

Elimineerimis-raund viiakse läbi, kui võistlejaid on üle viieteistkümne.

Raund 1. Kõik viisteist võistlejat esitavad numbrite järjekorras oma vabakava, mille pikkuseks võib olla kuni 90 sekundit. Kavas võib olla sportaeroobika, tantsu ja võimlemise elemente, aga ka muid sportlikke “trikke”. Ei ole mingeid kohustuslikke elemente. Kohtunikud hindavad vabakava terviklikkust, stiili, esituse isikupära, jõu-, painduvus- ja võimlemiselementide raskust, soorituse puhtust ja kiirust. Hinnatakse ainult kava ja mitte keha ning võistlejad reastatakse 1.–15. kohani.

Raund 2. Võistlejad sooritavad viie kaupa gruppides neli veerandpööret: vabaseis eest, vasakult küljelt, selja tagant, paremalt küljelt ja jälle eest. See on kohtunikele tutvumiseks ega kuulu hindamisele. Seejärel algavad väljakutsed-kõrvutamised 3–5 võistleja kaupa, kes sooritavad neli veerandpööret. Kohtunikud annavad paremusjärjestuse 1.–15. kohani, arvestades juhiseid keha hindamiseks.

Esimese ja teise raundi kohapunktid summeeritakse ja saadakse paremusjärjestus, mis 6.–15. kohani on lõplik. Võrdsete punktide korral otsustab 1. raund.

Raund 3 toimub tavapäraselt järgmisel, finaalide päeval. Sinna pääseb kümme paremat, kes kõigepealt esitavad numbrite järjekorras oma vabakava, mis ei kuulu hindamisele ja on lihtsalt vaatamiseks publikule. Seejärel kutsutakse lavale 1.–6. kohal olevad sportlased, kes sooritavad koos neli veerandpööret, mille juures veelkord hinnatakse keha.


Meeste fitness

Esimesed ametlikud maailmameistrivõistluste medalid jagati aastal 2006. Aastatel 2003–2005 võisteldi maailma karikale.

Enamjaolt on meeste võistlusmäärused sarnased naiste omadega, näiteks keha hindamisel arvestatakse ka soengut, nägu ja nahka (iseasi, mil määral). Erinevusi on raundide hindamisel.

Elimineerimis-raund toimub vaid siis, kui võistlejaid on üle viieteistkümne. Sooritatakse 3–5 kaupa gruppides neli veerandpööret (vabaseis).

Raund 1. Numbrite järjekorras esitatakse vabakava (kuni 120 sekundit). Kohtunikud annavad kohad 1–15, arvestades ainult kava (mitte keha).

Raund 2. Hinnatakse vabaseisu (neli veerandpööret) ja antakse kohad 1.–15. Ka meeste fitnessis on liigne lihasmass ja reljeefsus määruste järgi miinuseks. Lihasmass on piiratud juba reeglitega. Sõltuvalt võistleja pikkusest on määratud maksimumkehakaal: pikkus (cm) miinus 100, pluss 1–4 kg. Samas ei ole lihaste reljeefsuses-separatsioonis küll kulturistidega võrreldes vahet märgata.

Raund 3. Finaali pääsevad 10 parimat, kes sooritavad uuesti oma vabakava. Kuus parimat sooritavad uuesti ka veerandpöörded.


Meeste fitnessi kategooriad

Mehed võistlevad ühes lahtises kategoorias järgmiste kriteeriumite alusel:

a) Kuni 170 cm (k.a.): Max kaal [kg] = (Pikkus [cm] -100) + 1 [kg]

b) Kuni 175 cm (k.a.): Max kaal [kg] = (Pikkus [cm] -100) + 2 [kg]

c) Kuni 180 cm (k.a.): Max kaal [kg] = (Pikkus [cm] -100) + 3 [kg]

d) Kuni 190 cm (k.a.): Max kaal [kg] = (Pikkus [cm] -100) + 4 [kg]

e) Kuni 198 cm (k.a.): Max kaal [kg] = (Pikkus [cm] -100) + 4.5 [kg]

f) Üle 198 cm: Max kaal [kg] = (Pikkus [cm] -100) + 5 [kg]


Juuniorid võistlevad ühes lahtises kategoorias järgmise kriteeriumi alusel: Max kaal [kg] = Pikkus [cm] – 100 [kg]


Välislingid